Виховання — це насамперед "вбирання в себе" кожною особистістю культури рідного народу, що допомагає передачі, освоєнню і творчому використанню нині сущими поколіннями досвіду попередніх поколінь, забезпечує продовження у віках культурно-історичних традицій батьків, творить з вихованця людину цієї епохи, вводить його у сферу загальнолюдських цінностей. Як писав видатний мислитель XIX століття Й. Гійо, виховання — це мистецтво, яке добуває з глибини душі людини і пробуджує до життя все, що в ній дрімає; яке розвиває одночасно всі її сили і допомагає їй прямувати до мети, словом освічує людину. Стрижнем усієї системи виховання в Україні є національна ідея, яка відіграє роль об'єднавчого, консолідуючого фактора в суспільному розвиткові, спрямованого на вироблення життєвої позиції людини, становлення її як особистості, як громадянина своєї держави. Протягом року, один раз на два тижні проводяться години взаємоінформації зі студентами прикріплених груп, де заслуховуються звіти старост про успішність та дисципліну в групах, доводяться до студентів рішення ректорату, вченої ради і деканату. Проводяться тематичні виховні години, зокрема у жовтні зі кураторськими групами було проведено бесіду на тему: «Активна позиція молоді в політичному житті країни – запорука її щасливого майбутнього», з англомовними студентами проведено бесіду на тему: «Українські традиції». Куратори зі студентами проводять різноманітні кулькурні заходи, організовують культпоходи в драмтеатр, у філармонію, побували на екскурсії в музеї-садибі І.Я. Горбачевського.

Естетичне, духовно-культурне виховання

Ще з часів Гіппократа та Авіценни особистісним характеристикам лікаря приділялась неабияка увага, підтвердженням чому є всесвітньовідома «Клятва Гіппократа». Розвиток творчих здібностей молодих фахівців, їх громадянське самоусвідомлення, поєднання глибоких професійних знань, умінь і практичних навичок з національною свідомістю, високою духовною, моральною, художньо-естетичною, правовою, політичною, фізичною, екологічною культурою, здатність захищати й відстоювати власні позиції і погляди, керуючись національними інтересами та потребами суспільства - провідна ідея культурно-виховної діяльності. Людина, яка володіє цими якостями - ідеал всебічно розвиненої особистості лікаря нової генерації. Кураторами груп регулярно організовуються екскурсії в музеї як місцеві, так і в інші області, відвідування виставок, концертів, вистав.

8 жовтня 2024 року доц. Довгалюк А. І. з студентами групи ММ-212 відвідали виставу-реквієм «Андрей» у Тернопільському обласному драматичному театрі ім. Т.Г. Шевченка.  Постановка присвячена 160-й річниці з Дня народження Митрополита Андрея Шептицького. Режисер-постановник – лауреат національної премії України, народний артист України Федір Стригун. У ролі Андрея Шептицького – народний артист України В’ячеслав Хім’як (2024 рік)

Доц. Гетманюк І.Б. з студентами  на виставі (2024 рік)

Доц. Шутурма О.Я. зі студентами ММ – 216 на  виставі «Голгофа»  (2023 рік)

Доц. Довгалюк А.І. та доц. Довбуш А.В. організували культпохід студентів у драмтеатр на виставу «Слава героям» (2021 рік)

Доцент А.І. Довгалюк із студентами прикріпленої групи відвідала драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка (2016 рік)

Під звуки джазу...

Асистент С.Б. Крамар зі студентами 11 групи ІІ курсу медичного факультету на  концерті львівського "Люлі Бенд" у Тернопільському драматичному театрі імені Т.Г. Шевченка (2017 рік)

Майбутній лікар - громадянин та патріот

Лікарська мораль — це система норм і вимог до поведінки і морального обличчя лікаря і медичного персоналу, а також моральні почуття, які реалізуються у процесі професійної діяльності. Мораль регулює ставлення лікаря не тільки до хворої чи до здорової людини, не менш важливим є відношення до колег, до суспільства і держави. Відповідно до розпорядження директора департаменту освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації «Про запровадження обов’язкового політичного інформування в навчальних закладах області», з метою забезпечення належного сприйняття політичних подій, що відбуваються в державі в університеті на кафедрах запроваджено обов’язкове щотижневе політичне інформування студентів. Викладачі кафедри регулярно проводять із студентами інформативні бесіди присвячені політичній ситуації в країні і в світі, обговорюють гарячі події на Сході держави.

1 жовтня 2024 року відбулася зустріч із Юрієм Футуймою – військовий медик, лікар-хірург вищої категорії, кандидат медичних наук, доцент кафедри хірургії № 1 з урологією імені професора Л. Ковальчука ТНМУ, автор та виконавець пісень. Асистент Наталія Огінська разом із студентами 204 групи медичного факультету були серед слухачів. Захід був спрямований на патріотичне виховання та активну волонтерську діяльність студентів університету і усіх присутніх. Упродовж зустрічі військовий медик поділився спогадами про перебування в зоні бойових дій, розповів про важкі будні бойового медика, побажав студентам наполегливості у навчанні, щоб бути корисним для своєї Батьківщини (2024 рік)

Доцент Аліна Довгалюк із студентами кураторської групи ММ-212 доєдналися до написання загальноукраїнського радіодиктану єдності (2024 рік)

Асистент Віолетта Кульбіцька із студентами кураторської групи ММ-213 відвідали прем'єру документального фільму «Да Вінчі» — режисера Володимира Сидька про українського військовослужбовця Дмитра Коцюбайла під позивним «Да Вінчі», який загинув під час російсько-української війни ( 2024 рік)

Асист. Огінська Н.В. зі студентами під час святкування Дня вишиванки (2024 рік)

Традиційним і очікуваним святом для українців став День вишиванки. З нагоди цього свята 16 травня 2024 року в Тернопільському національному медичному університеті відбувся захід в рамках Національної руханки у вишиванках. Асистент Огінська  Н.В. разом із 103 групою медичного факультету взяли участь у  руханці, «Дякуємо ЗСУ».

До міста Лева із студентами медичного факультету, організувала ст. викл. С. Б. Крамар (2022 рік)

Колектив кафедри гістології та ембріології (зліва направо): Л. В. Якубишина, С. Б. Крамар, І. Б. Гетманюк,  Н. В. Огінська, Л. Д. Тупол,  С. В. Дудар,А. І. Довгалюк,  З. М. Небесна , А.В. Довбуш, О. П. Андріїшин, О. Я. Шутурма, В.В. Кульбіцька,  Н. П. Зикова,  С. Б. Крамар, С. О. Литвинюк, О. Редько, Л. В. Якубишина (2021 рік)

Колектив кафедри прийняв участь в онлайн флешмобі і конкурсі фотографій «ТНМУ святкує День вишиванки!» і став переможцем в номінації групове фото кафедри.

Нагородження кафедри гістології та ембріології за найкраще колективне фото  у  вишиванках (2021 рік)

Освячення кафедр ННІ морфології свяченою водою Блаженнішим  Митрополитом  Нестором (2018 рік)

Похід на виставу “Як наші діди парубкували” організувала  доц. А.І. Довгалюк (2018 рік) 

Доц. Л. Я. Тупол із студентами кураторської групи проводять бесіду національно-патріотичного спрямування 

(2017 рік) .

Ст. викл. С. Б. Крамар та доц. А. В. Довбуш відвідали разом із студентами кураторських груп бесіду-лекцію, присвячену проблемам ВІЛ/СНІДУ (2017 рік) .

Ст. викладач С. Б. Крамар зі студентами 56 групи на виставі "Наречена світанкової зорі" (2017 рік).

Студенти на чолі з куратором С. Б. Крамар на прем'єрі фільму "Гніздо горлиці"- соціальна драма про українських заробітчан, створеної за підтримки Держагентства України з питань кіно. У рамках прем'єрних показів гості мали унікальну можливість зустрітися з творчою групою фільму та виконавицею головної ролі Риммою Зюбіною та мером міста Тернопіль Сергієм Надалом.

З українською акторкою та кінозіркою Риммою Зюбіною та мером Тернополя Сергієм Надалом на прем'єрі українського фільму "Гніздо горлиці" (2017 рік).

Пропаганда здорового способу життя

Стан здоров'я людини залежить не тільки від спадкових біологічних факторів, навколишнього та соціального середовища, а й від того, чи становить власне здоров’я людини для неї цінність. Саме це визначає, якою мірою людина готова піклуватися про нього, дотримуватися здорового способу життя, а це в свою чергу, від обізнаності щодо чинників, які визначають стан здоров'я. Велику шкоду організму, особливо молодого, несе високий рівень вживання спиртних напоїв, тютюнопаління, вживання наркотичних речовин, проблема здорового харчування.



Асистент Віолетта Кульбіцька з студентами  групи ММ-203 під час проведення виховного заходу на тему "Молодь за здоровий спосіб життя" (2023 рік)

22 січня 2021 р. викладачі кафедри разом із студентами кураторських груп долучились до віртуального ланцюга єдності університетів України. Цей захід приурочений Дню Соборності, що символізує єдність земель України.  Хода студентів присвячена Дню Соборності України (2021 рік)

Ст. викл. Гетманюк І. Б. долучилась до віртуального ланцюга єдності університетів України (2021 рік)

Доповідь на тему: «Міфи та факти про куріння електронних сигарет» (2020 рік)

Активна участь учнів - старшокласників в обговоренні важливих питань, щодо шкідливості паління (2020 рік)

Cтуденти Генсорський Андрій і Демчук Андрій під час доповіді (2020 рік)

У лютому 2020 року студенти кураторських груп підготували доповіді на тему: «Міфи та факти про куріння електронних сигарет», які представили старшокласникам загальноосвітніх шкіл м. Тернополя.

Доцент Л.В. Якубишина  провела години взаємоінформації з студентами кураторської групи на тему: «Важливість вакцинації в житті людини» (2019 рік)

Доц. А. В. Довбуш разом із студентами взяли участь в юакція «Обійми мене» присвячена Всесвітньому дню боротьби з ВІЛ/СНІД (2018 рік)

Студенти кураторських груп під час тренінгу, присвяченому статевому здоров'ю (2018 рік)

Доценти Л.В. Якубишина та А. І. Довгалюк проводять години взаємоінформації з студентами кураторських  груп (2018 рік)

Робота з іноземними студентами

В нашому університеті навчаються представники з майже 60 країн світу. здобували освіту у Тернопільському державному медичному університеті. Викладачі кафедри регулярно зустрічаються із студентами-іноземцями, цікавляться традиціями їх народів, знайомлять із звичаями, культурними особливостями українців, проводять бесіди щодо політичної ситуації в Україні та відношення до цього світової спільноти. 

Викладачами кафедри гістології та ембріології активно проводиться виховна робота зі студентами в закріплених за кафедрою групах. Як куратори студентських груп (вітчизняних та іноземних) вони проводять з ними екскурсії, диспути, культпоходи на вистави, концерти. Щорічно студенти вшановують пам’ять жертв голодомору 1932-1933 років та відвідують музей репресованих політв’язнів.

Асистент Віолетта Кульбіцька із здобувачами освіти факультету іноземних студентів при проведенні виховного заходу на тему " Історія та традиції українського народу" (2022 рік)

Доцент Крамар С. Б. та доц. Андріїшин з іноземними студентами після проведення бесід на тему: «Що потрібно знати про туберкульоз» та «Нове про ВІЛ» (2020 рік)

Доценти кафедри гістології та ембріології Крамар С.Б., Андріїшин О.П., Довгалюк А.І. Довбуш А.В. та студенти-волонтери під час святкування дня святого Миколая. День благодійності, добра та посмішок (2020 рік) 

Асп. Кульбіцька В. В. разом із судентами кураторської групи під час обговорення теми «Здоровий спосіб життя» (2020 рік)

Доц. Крамар С.Б. разом із студентами кураторської групи під час обговорення теми: «Вплив шкідливих звичок на організм людини» (2020 рік)

Формування у майбутніх лікарів поняття "здоровий спосіб життя" відіграє вирішальну роль у пропаганді та введенні в життя основних постулатів профілактичної медицини. Сформовані навички здорового способу життя будуть застосовуватися студентами медиками в практичній лікарської діяльності, що спрямовано на профілактику захворювань серед населення.

Виховна робота викладачів кафедри гістології ТНМУ ім. І.Я. Горбачев­ського для факультету іноземних студентів проводиться у вигляді зустрічей, дискусій. Так, 22.05.2019 студенти підготували і презентували інформацію про здоровий спосіб життя, профілактику, діагностику та лікування сучасних хвороб, а також актуальні проблеми медицини. 

Танмай Віджай Хандале (ліворуч) з 252 групи  вивчав профілактику, діагностику та лікування туберкульозу та Аден Ібрагім Кала (праворуч) з   261 групи провів дослідження імунотерапії раку (2019 рік)

Салман Адмал  з 252 групи (ліворуч) представив інновації у випробуванні гепатитів A та B   та рак молочної залози досліджував Назе Алам (праворуч)  з 252 групи (2019 рік)

Асп. Кульбіцька В.В. разом із студентами під час проведення заходу "Згубний вплив куріння" (2019 рік)

Проведено захід у Міжнародний день відмови від куріння. Мета його проведення – це запобігання поширення тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив нікотину на здоров’я. 

Асп. Кульбіцька В.В. разом із студентами під час обговорення теми "ВІЛ/СНІД" (2019 рік)

З нагоди Всесвітнього дня боротьби з СНІДом проведена просвітницька кампанія серед молоді. Особлива увага була сконцентрована на мультидисциплінарному підході у запобіганні та вирішенні даної проблеми, а також в обговоренні твердження "ВІЛ/СНІД вже давно перестав бути вироком".

Доценти кафедри О. П. Андріїшин, Л. Я. Тупол, А. В. Довбуш брали участь в інтелектуально-пізнавальному квесті з іноземними студентами (2018 рік)

Благочинність

Співчуття до людей, які опинилися у скрутному становищі, до тих, хто відчайдушно протистоїть хворобам, доброзичливість та милосердя, терплячість та співучасть - це фундаментальні якості кожної людини, а стати справжнім лікарем без них просто неможливо. Відкрити своє серце нужденним, пожертвувати свій час та увагу тим, хто цього потребує, прийти до дитячого будинку, лікарні, будинку для літніх людей, людей з інвалідністю, надихнути когось на добру справу... 


Доцент Аліна Довгалюк з студентами кураторської групи ММ-212 на благодійному ярмарку з нагоди свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дня українського козацтва, Дня захисників  та захисниць України (2024 рік)

Студенти кураторських груп разом зі своїми наставниками: А. В. Довбуш, І. Б. Гетманюк, С. Б. Крамар під час проведення благодійного ярмарку (2018 рік)

Студенти на благодійному ярмарку, організованому з метою збору коштів для лікування студентки Соломії Дуди (2016 рік)

Профорієнтаційна робота 

10 жовтня 2024 року в Тернопільському національному медичному університеті відбувся Фестиваль медичних спеціальностей, який організували відділ комунікацій та маркетингу і приймальна комісія вишу. До проведення заходу активно долучилися асистенти кафедри Наталія Огінська та Віолетта Кульбіцька, які ознайомлювали всіх бажаючих з предметом і завданнями фундаментальної морфологічної дисципліни «Гістологія, цитологія та ембріологія». Учні мали змогу детальніше дізнатися про правила користування світлооптичними мікроскопами та власноруч спробувати дослідити гістологічний препарат (2024 рік)

Доценти Довбуш А.В. і Миколенко А.З. беруть участь в науковому пікніку (2019 рік)

Профорієнтаційна робота проводилася викладачами кафедри гістології та ембріології ТНМУ ім. І.Я. Горбачевського в межах наукового пікніка під час «Дня знань», який відбувся 1 вересня 2019 року в парку Шевченка. Доценти нашої кафедри демонстрували гістологічні препарати, пізнавальні відеофільми для майбутніх студентів, лікарів та науковів.

Для демонстрації гістологічних препаратів доцент Довгалюк А.І. використувує систему візуального аналізу (2019 рік)

Волонтерська діяльність 

Доцент Довбуш А.В. разом зі студентами активно займається волонтерською діяльністю, зокрема в  благодійному фонді «Штаб Перемоги».  

На благодійному ярмарку (2024 рік)

Виготовлення великодньої атрибутики для ярмарку (2024 рік)

Студенти збирають аптечки для захисників  (2024 рік)

Участь у благодійному ярмарку (2024 рік)

Студенти ТНМУ активно допомагають плести захисні сітки на фронт захисникам України (2024 рік)

Доцент Довбуш А.В. залучає студентів до волонтерської діяльності, спрямованої на допомогу переселенцям та воїнам, які борються проти рашистської навали. (2022 рік)